آموزش جای امن به سگ‌ها و توله سگ‌ها

(زمان مطالعه 7 دقیقه)

آموزش جای امن چیست؟

سگ ها حیوانات لانه سازی هستند. به این معنی که آن ها دوست دارند فضای شخصی خودشان را برای استراحت، چرت زدن یا مخفی شدن از طوفان ها داشته باشند. آموزش جای امن تمرینی است که از غریزه طبیعی سگ ها به عنوان حیوانات لانه ساز استفاده می کند. با وجود آنکه حیوانات لانه ساز، داشتن منطقه ای فقط برای خودشان را دوست دارند، مقداری زمان لازم است تا به جای امن عادت کنند.

مزایای آموزش جای امن

دلایل خوب زیادی برای آموزش جای امن به سگ وجود دارد و آموزش در خانه دلیل اصلی آن است. آموزش جای امن قسمت حیاتی تعلیم دادن توله سگ های جدید نیز می باشد. توله سگ ها معمولاً محل خواب یا لانه خود را کثیف نخواهند کرد. بنابراین اگر جای امن به عنوان مکان استراحت مهیا شود، توله سگ برای دستشویی خود تا زمانی که جای امن را ترک نکرده صبر خواهد کرد. این امر به شما امکان کنترل زمان و مکان دستشویی توله سگ تان را خواهد داد.

شما همچنین متوجه خواهید شد که آموزش جای امن برای توقیف کردن انضباطی سگ ها، وقتی شما مهمان دارید، در طول مسافرت با ماشین و برای اطمینان از اینکه توله سگ جدید یا سگ مضطرب در طول شب خوشحال و ایمن است، مفید می باشد. (برای مثال نخوردن هر چیزی که در دسترس رها شده، پاره نکردن مبلمان یا کثیف نکردن کف)

دلیل دیگر برای آموزش جای امن به یک سگ زمانی است که مکان مشخصی در خانه شما وجود دارد که سگ اجازه رفتن به آن جا را ندارد. آموزش جای امن به سگ شما، دسترسی او را به باقی خانه محدود خواهد ساخت در حالی که آن ها دیگر قوانین خانه مانند نجویدن مبلمان را یاد می گیرند.

چگونگی آموزش جای امن به توله سگ

مرحله 1: آشنا کردن توله سگ خود با جای امن برای تبدیل آموزش جای امن به تجربه ای دلپذیر

برای پرهیز از تبدیل آموزش جای امن توله سگ شما به تجربه ای تکان دهنده و از اینکه او در خلال تمامی مراحل پروسه احساس آسودگی دارد، اطمینان حاصل کنید. شما می توانید این کار را با قرار دادن یک پیراهن کهنه یا پتو برای راحتی او در انتهای جای امن انجام دهید.

یک توله سگ هرگز نباید برای اولین بار در داخل جای امن زندانی شده و تنها گذاشته شود. این کار می تواند تجربه خیلی تکان دهنده ای برای توله سگ شما باشد و فقط آموزش را برای شما و دفعه بعدی که شما تلاش می کنید تا توله سگ را به داخل جای امن هدایت کنید و با او به سازش برسید، سخت تر می کند.

به جای آن، توله سگ را برای ورود به جای امن با قرار دادن چند دانه غذا در داخل آن وسوسه کنید. به محض ورود او به جای امن برای خوردن دانه های غذا، در ستایش بخشنده باشید. اگر او برای ورود به جای امن حرکت نکرد، او را بلند کرده و به آرامی در حالی که در باز بماند در داخل قرار دهید. اگر او پریشان حال و وحشت زده به نظر می رسد با نوازش کردن به او قوت قلب بدهید. وقتی که توله سگ برای مدت کوتاهی در داخل جای امن بود، او را به بیرون از جای امن و برای ملحق شدن به خود فراخوانید. وقتی که او به سمت شما آمد با کلمات ساده و نوازش به او پاداش بدهید.

بعد از اینکه تمرین رفت و آمد به داخل و خارج از جای امن با میل و رغبت چندین بار انجام شد، یک بار که توله سگ با آرامش در داخل جای امن حضور می یابد و هیچ علامتی از ترس نشان نمی دهد، شما می توانید در را به آرامی ببندید. در را به مدت 1 دقیقه مادامی که در خلال آن آرام باقی بماند بسته نگه داشته و پس از آن در را باز کرده و در حالی که او را با بخشندگی ستایش می کنید، به بیرون دعوت کنید.

مرحله 2: غذا دادن به سگ خود در داخل جای امن برای اینکه بیشتر با آن راحت باشد

زمانی که شما دشواری اولیه آشنا سازی توله سگ خود با جای امن را گذراندید، می خواهید راحت رفتن به داخل جای امن و بی سر و صدا باقی ماندن در آن را به او بیاموزید. همانند قبل بهترین ترفند برای ایجاد میل و رغبت در وارد شدن به جای امن، وسوسه کردن او با غذا است. یک کاسه را با مقدار کمی غذای توله سگ در حالی که اجازه می دهید او تماشا کند، پر کنید. اجازه دهید او غذا را بو کشیده و سپس با آرامی کاسه غذا را در داخل جای امن قرار دهید. وقتی که توله سگ داخل هست، به آرامی در را بسته (به نحوی که توله سگ را وحشت زده نکند) و بگذارید که او غذایش را بخورد. او احتمالاً غذایش را داخل تمام خواهد کرد و تنها پس از تمام شدن وعده غذایی شروع به نالیدن یا پارس کردن می کند. زمانی که او نالیدن یا پارس کردن را آغاز کرد، به در جای امن ضربه زده و با صدای قوی و دستوری (ولی نه بلند) “نه” بگویید. با تکرار، گریه کردن متوقف خواهد شد و سرانجام زمانی که او در داخل جای امن خود قرار دارد به او بیاموزید که ناله یا پارس نکند.

 

مرحله 3: عادت دادن توله سگ خود به گذراندن دوره زمانی طولانی تر در جای امن

حالا شما می توانید به تدریج زمان ماندن توله سگ در جای امن را افزایش دهید. اگر او ناله کرد، صبر کنید تا ساکت شود نهایتاً تا 5 دقیقه قبل از اینکه در را باز کنید و اجازه دهید بیرون بیاید. هنگامی که بیرون آمد او را ستایش کنید و فوراً بیرون ببرید تا دستشویی کند. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید. ثبات در آموزش، ابزار کلیدی موفقیت است.

بعد از چند وقت، توله سگ شما شروع خواهد کرد به احساس آسودگی در جای امن خود و حتی ممکن است خودش به تنهایی به داخل آن برود. این زمانی است که به مدت ماندن در جای امن افزوده می شود. هر چند شما باید به خاطر داشته باشید که برای حداکثر زمانی که توله سگ شما می تواند در داخل جای امن خود قبل از اینکه ناراحت شود بگذراند، محدودیتی وجود دارد.

مرحله 4: قرار دادن توله سگ خود در جای امن، تمام طول شب یا وقتی که خانه را ترک می کنید. ولی آن ها را آنجا برای مدت طولانی رها نکنید.

یک توله سگ نباید مجبور به گذراندن تقریباً تمام روز در جای امن خود باشد. همچنین حبس کردن یک توله سگ در داخل جای امنش برای دوره زمانی طولانی صحیح نیست. به او باید وقفه ای برای پیاده روی و بازی در اطراف داده شود.

هدف از جای امن این است که توله سگ/سگ بتواند راحت در داخل آن تمام طول شب زمانی که خواب هستید و نمی‌توانید بر او نظارت کنید، وقتی که شما می خواهید به مسافرت بروید و زمانی که نیاز دارید او از کودکان یا ملاقات کنندگان مجزا باشد، بماند. همچنین می تواند ابزار بسیار مفیدی در “آموزش در خانه” باشد. شما می توانید او را در داخل جای امنش تا زمان بیرون آمدن برنامه ریزی شده (زمانی که می توانید او را برای دستشویی بیرون ببرید) نگهدارید. با انجام این کار، توله سگ می آموزد چگونه عملکرد بدنش را بر اساس برنامه ریزی تنظیم شده، کنترل کند و به این ترتیب او به زمانی که بیرون خواهد رفت، عادت می کند. این روش مؤثر است زیرا کثیف نکردن جای خواب خود، گرایش ذاتی سگ ها می باشد. او یاد خواهد گرفت زمانی که اجازه خروج از جای امن را داشته باشد و نیز بعدها در زمان برنامه ریزی شده، دستشویی برود.

چگونگی آموزش جای امن به یک سگ

شاید سگ شما یک نجات یافته باشد یا سگی که هرگز در خانه آموزش ندیده است. ممکن است که شما قصد انجام یک جا به جایی طولانی داشته و نیازمند گذاشتن او در جای امن برای سفر هستید یا شاید وقتی شما از خانه دورید، سگ شما بد رفتار بوده است. هر دلیلی که داشته باشد، آموزش جای امن یک سگ اندکی با آموزش جای امن یک توله سگ متفاوت است.

بسته به سن سگ، خلق و خو و تجربیات گذشته، کل پروسه می تواند هفته ها به طول انجامد. همواره صبوری و مثبت اندیشی را به یاد داشته باشید و در تمامی مراحل بسیار از ستودن استفاده کنید. آموزش جای امن به یک سگ باید در قدم های کوچک و بدون عجله باشد. قدم های زیر را جهت آموزش جای امن سگ به روش صحیح دنبال کنید:

1- سگ خود را برای آموزش جای امن توسط تضعیف انرژی (رفتن به یک پیاده روی طولانی، توپ بازی و غیره) آماده کرده و از اینکه نیازمند رفتن به دستشویی نیست، اطمینان حاصل کنید.

2- توله سگ ها مانند سگ ها عادت هایی که در تمام طول زندگی آن ها شکل گرفته است را ندارند. نظر به اینکه یک سگ بزرگسال ممکن است در کل زندگی گذشته خود هرگز وارد یک جای امن نشده باشد. به این دلیل سگ ها ممکن است زمان خیلی بیشتری برای عادت به موضوع جای امن، نیاز داشته باشند. شما باید صبور و مهربان باشید و تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط مثبت بین سگ خود و جای امن به کار ببندید. سعی کنید وعده های غذایی سگ خود را نزدیک جای امن به او بدهید.

3- جای امن سگ را زیبا و راحت با یکی از تی شرت های قدیمی خود و چندین اسباب بازی محبوب سگ و یک پتوی نرم و زیبا مهیا کنید. راحتی، کلید پذیرفتن جای امن بوده و باز گذاشتن در تا او بتواند هر وقت می خواهد رفت و آمد کند، کمک خواهد کرد.

4- زمانی که سگ شما با بودن در جای امن با در باز راحت بود، شما خواهید توانست برای مدت کوتاهی بسته نگه داشتن در را شروع کنید. صبر کنید و تا زمانی که سگ در داخل وقت می گذراند، به او اسباب بازی و تشویقی داده و زمانی که حواسش پرت شد، در را ببندید. به مدت 5 دقیقه در را بسته رها کرده و در همان اتاق بمانید و یا حداقل در دیدرس سگ خود باشید.

5- تمرین آموزش جای امن سگ خود را ادامه داده و به تدریج وقفه 5 دقیقه ای را افزایش و تا جایی که شما بتوانید اتاق را بدون آشفته کردن سگ خود ترک کنید، پیش روید. زمانی که سگ شما بتواند در آرامش درون جای امن خود به مدت 30 دقیقه باقی بماند، شما می توانید ترک کردن ارزیابی شده او را برای مدت زمان کوتاه که شما خارج از منزل هستید، آغاز کنید.

با صبوری، تمرین و ثبات، سگ شما، اینکه جای امنش مکانی امن است و زندانی نیست را یاد خواهد گرفت. جای امن حتی ممکن است به مکان استراحت جدید مورد علاقه سگ شما تبدیل شود.

مجموع 0 رأی
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب‌ها:, ,

نظر خود را بگذار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
X
آواتار موبایل
منوی اصلی x