ویژگی های گربه

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند حتی اگر آن ها از بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. بعضی دیگر صمیمانه مقید به یک فرد می شوند و نسبت به دیگران بی تفاوتند و بقیه به تمام خانواده علاقه نشان می دهند. نژاد تنها فاکتور میزان علاقه مندی نیست. گربه هایی که داخل خانه با افرادی در اطراف شان بزرگ می شوند بیشتر با انسان ها صمیمی بوده و خیلی راحت تر مقید می شوند.

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه قسمت کنید، باید با میزانی از موی گربه روی لباس ها و در خانه خود کنار بیایید. هر چند ریزش مو در نژادهای گربه بسیار رایج است، اگر شما در قید و بند تمیزی هستید لازم است یک نژاد با ریزش موی کم را انتخاب کرده و یا زیاد سخت نگیرید.

به دلیل ضعف شیوه پرورش نژاد، بعضی نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این به این معنی نیست که تمامی گربه های آن نژاد دچار این بیماری ها خواهند شد. فقط به این معنی است که آنها در ریسک بیشتری هستند. اگر شما فقط به دنبال گربه یا بچه گربه از نژاد خالص هستید، خوب است بدانید کدام بیماری های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما رایج است.

بعضی گربه ها همیشه مثل یک بچه گربه هستند، پر از انرژی و بازیگوش، در حالی که دیگر گربه ها بیشتر جدی و متین هستند. یک بچه گربه بازیگوش، به نظر دوست داشتنی می آید، البته باید تعداد دفعاتی که می خواهید هر روز با او بازی کنید و او به دنبال موش اسباب بازی برود را در نظر بگیرید. هر چند اگر شما بچه یا حیوان خانگی دیگری داشته باشید، می توانند جای شما را به عنوان هم بازی پر کنند.

بعضی از نژادها نسبت به دیگر نژادها ساکت هستند. وقتی یک نژاد را انتخاب می کنید درباره چگونگی تولید اصوات و تعداد دفعات آن فکر کنید. اگر “گفت و گوی” دائم شما را دیوانه می کند، بچه گربه ای در نظر بگیرید که علاقه ای به صحبت ندارد.

پرطاقت بودن در مقابل بچه ها و قوی بودن تا حدی که بتوانند زیاده روی بچه ها در بغل کردن و وارد آوردن ضربه را تحمل کنند و داشتن خوی بی تفاوت در قبال دویدن و جیغ کشیدن کودکان، ویژگی هایی هستند که یک گربه را دوستدار کودکان می کند. رتبه بندی ما عمومی است و تضمینی برای رفتار یک نژاد یا به طور مستقل یک گربه وجود ندارد. گربه ها از هر نژادی می توانند بر اساس تجربیات قبلی و یا شخصیت خود، با بچه ها خوب باشند.

گربه هایی که با غریبه ها دوست هستند در صورتی که مهمان باشند، مهمان های خوبی با کنجکاوی شایان و همچنین از ابتدا بازیگوش خواهند بود. دیگر گربه ها خجالتی یا بی علاقه اند و شاید حتی زیر مبلمان مخفی شوند و یا به اتاقی دیگر فرار کنند. هر چند بدون در نظر گرفتن نژاد، اگر گربه ای از زمان بچگی تجربه بودن در میان تعداد زیادی از افراد مختلف با اندازه، سن و شکل های متفاوت را داشته باشد، در بزرگسالی بهتر با غریبه ها ارتباط برقرار خواهد کرد.

بعضی نژادها به تمیزی و آراستگی خیلی کمی احتیاج دارند. دیگر گربه ها نیازمند برس کشیدن منظم برای تمیز و سالم ماندن می باشند. زمان و صبوری لازم برای برس کشیدن روزانه در صورت داشتن چنین گربه ای را در نظر داشته باشید.

شایع است که بعضی نژادهای گربه از دیگر نژادها با هوش تر هستند، اما تمامی گربه ها اگر از انگیزه روحی لازم محروم باشند، خود را مشغول خواهند کرد (که مطلوب شما نیست). اسباب بازی های تعاملی گربه ها راه خوبی برای تمرین ذهنی است و آن ها را از شیطنت دور نگه می دارد.

مهربان بودن با حیوانات خانگی دیگر و مهربان بودن با انسان ها دو مطلب کاملاً متفاوت هستند. بعضی از گربه ها نسبت به بقیه، حضور حیوانات خانگی را در خانه، بیشتر پذیرا هستند.