تایید سلامت عمومی گربه

CBC: Complete Blood Count

این آزمایش از مهمترین آزمایش های هماتولوژی بوده که جهت بررسی کم خونی، نوع کم خونی، بررسی انگل های خونی همانند هموبارتونلا، تیلریا، بابزیا و غیره و نیز حضور و یا عدم حضور عفونت، بررسی پلاکت های خونی و برخی علل دیگر به کار می رود.

چند فاکتور بیوشیمیایی

ALT, AST, GCT, ALP, Urea, Cr, TP, Al, Glucose

ارزیابی عفونی پن لکوپنی

یک بیماری ویروسی خطرناک است که می‌تواند تمامی گونه‌های اهلی و وحشی گربه سانان را مبتلا کند. این ویروس باعث ایجاد عفونت‌های شدید شده و به شدت مُسری است. این بیماری بر دستگاه گوارش، دستگاه عصبی و سیستم ایمنی بدن حیوان مبتلا تأثیر می‌گذارد و یکی از اولین تأثیرات این بیماری کاهش تعداد گلبول‌های سفید در حیوان خانگی است.

تایید سلامت عمومی سگ

CBC: Complete Blood Count

این آزمایش از مهمترین آزمایش های هماتولوژی بوده که جهت بررسی کم خونی، نوع کم خونی، بررسی انگل های خونی همانند هموبارتونلا، تیلریا، بابزیا و غیره و نیز حضور و یا عدم حضور عفونت، بررسی پلاکت های خونی و برخی علل دیگر به کار می رود.

چند فاکتور بیوشیمیایی

ALT, AST, GCT, ALP, Urea, Cr, TP, Al, Glucose

پارو ویروس

پاروویروس سگ سانان (اسامی دیگر آن CPV2،CPV یا پاروو) ویروس واگیرداری است که اغلب سگ‌ها را آلوده می‌کند. CPV به شدت واگیردار است و از سگی به سگ دیگر توسط تماس مستقیم یا غیرمستقیم با مدفوع منتقل می‌شود. واکسن از آلودگی جلوگیری می‌کند اما نرخ مرگ و میر در سگ‌های درمان نشده تا ۹۱ درصد هم می‌رسد. درمان اغلب همراه با بستری شدن است.

دیستمپر

یک بیماری ویروسی است که سگ‌ سانان را آلوده می‌کند. دیستمپر در سگ‌ سانان بخش‌ های مختلفی از بدن حیوان از جمله دستگاه گوارش، سیستم عصبی، دستگاه تنفس و مغز و نخاع را آلوده می‌کند.

قرنطینه ۷ روزه

حیوان خانگی می بایست به مدت ۷ روز به دور از هر حیوان خانگی دیگری، جهت جلوگیری از انتقال بیماری، قرنطینه شود تا بعد از آن غربالگری اختصاصی صورت بپذیرد.

تایید سلامت اختصاصی گربه

کرونا

کرونا ویروس گربه سانان (FCoV) یک عفونت ویروسی روده ای رایج در گربه ها می باشد که به صورت تحت بالینی و بدون علامت و یا همراه با اسهال درگربه ها بروز می کند. این خانواده ویروس در ۵ تا در ۱۰ درصد از گربه های آلوده منجر به (FIP) feline infectious peritonitis یا عفونت همراه با التهاب پرده صفاق گربه سانان می شود. FIPیک بیماری خطرناک و کشنده در گربه سانان می باشد.

FCoV در محیط هایی که گربه ها به تعداد زیاد کنار هم نگهداری می شوند ماننده پرورشگاه ها و پناهگاه های گربه بسیار شایع است. FCoV علاوه بر گربه های خانگی در گربه سانان بزرگ جثه هم منجر به اختلال و بیماری می شود.

از آنجا که FCoV یک ویروس RNA دار است. جهش، حذف و اتصال مجدد در ژن های آن در هنگام تکثیر ویروس به میزان زیادی دیده می شود که همین مسئله باعث ایجاد گونه های مختلفی در هر بار انتقال ویروس شده است.

Felv

ویروس لوسمی گربه یکی از مهمترین بیماری های عفونی در گربه هاست. این ویروس قادر است ماده ژنتیکی خود را وارد DNA سلول میزبان کند و مدت ها بصورت پنهان در بدن میزبان تکثیر کند.

یکی از مهمترین آثار این ویروس تضعیف سیستم ایمنی و کاهش سیستم دفاعی بدن است که موجب میشود گربه به عفونتهای دیگر قارچی، انگلی، باکتریایی مبتلا شود. بیشتر گربه های آلوده به این ویروس هیچ گونه علامتی مبنی بر بیمار بودن از خود نشان نمیدهند به این حالت اصطلاحا دوره خاموشی ویروس گفته می شود که ممکن است از چند هفته تا چند سال طول بکشد.

DNA ویروسی می تواند چندین مشکل ایجاد کند، از جمله تبدیل سلولهای طبیعی به سلولهای سرطانی بدخیم. همچنین با فعال شدن ویروس تولید گلبولهای قرمز خون در مغز استخوان مختل شده و در نتیجه گربه به شدت کم خون می شود.

گربه های مبتلا میتوانند دچار علایمی مثل کاهش وزن، ضعف، تب، کم آبی، التهاب بینی همراه با ترشحات و گرفتگی، التهاب چشم، زخم در دهان، بزرگ شدن غدد لنفاوی، بیماریهای مزمن تنفسی، اسهال و بداشتهایی و کم خونی شوند.

این ویروس از طریق خون قابل انتقال است. چنگ و گاز عمیق، جفت­گیری و بارداری راه های اصلی انتقال محسوب می شود. بچه گربه ها بسیار مستعد ابتلا به عفونت و بیماری FeLV هستند. گربه های بالغ و بچه گربه های بزرگتر از ۱۶ هفته کمتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. برخی از گربه های آلوده ممکن است سالها زندگی کنند، این امر به سن، ایمنی و میزان ویروس آلوده در بدن بستگی دارد. سیر بیماری در گربه ها متفاوت است. هنگامی که گربه علائم را نشان می دهد درمان اغلب پیچیده می شود. بیماری اغلب به سرعت وخیم می شود و در نهایت موجب مرگ گربه می شود.

FIV

این ویروس به طور معمول باعث تضعیف سیستم ایمنی گربه می‌شود و همانند ویروس HIV در انسان می‌باشد و پیشرفت آن آهسته است، هرچند که فقط گربه‌ها هستند که به FIV مبتلا می‌شوند و سگ‌ها و انسان‌ها این بیماری را نمی‌گیرند.

رایج‌ترین شیوه ابتلا به این بیماری از طریق گازی عمیق توسط گربه مبتلا به این ویروس است.

FIV همچنین می‌تواند از طریق خون، به صورت درون رحمی و از طریق شیر گربه آلوده منتقل شود.

انتقال این بیماری صرفاً از طریق بودن در کنار گربه آلوده، ظرف غذای اشتراکی یا لمس انسانی که کمی پیش به گربه آلوده دست زده و سپس به گربه سالم دست زده نادر است.

بسیاری از گربه‌های FIV مثبت و FIV منفی برای سالیان متوالی در یک خانه کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، بدون این‌که ویروس به گربه‌های سالم منتقل شود.

هرپس

بیماری هرپس در گربه (FHV) یا هرپس گربه‌سانان یک جور بیماری ویروسی مسریه که می‌تونه باعث بروز آنفلوانزا و عفونت‌های تنفسی دیگه در انواع گربه‌های اهلی و وحشی بشه. این بیماری علائم مختلفی داره که بیشترشون معمولا بعد ۳-۲ هفته برطرف می‌شن اما خود ویروس ممکنه سال‌ها داخل بدن حیوون مخفی بشه و باقی بمونه. البته باقی موندن ویروس هرپس تو خیلی از گربه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنه، ولی احتمال داره بعضی وقت‌ها، مخصوصا موقع بیماری یا استرس گربه دوباره ظاهر بشه. به بیماری هرپس گربه، التهاب بینی و نای یا رینوتراکیتیس ویروسی گربه (FVR) هم می‌گویند.

کلسی ویروس

بیماری کلسی ویروس یک بیماری شایع در گربه ها محسوب می شود.ویروس به مجاری تنفسی – ریه ها و مجاری بینی – دهان, هجوم اورده و زخم هایی در زبان,روده ها و سیستم اسکلتی ماهیچه ای ایجاد می کند. گربه هایی که واکسینه نشده اند به شدت در معرض بیماری قرار دارند و این بیماری در پناهگاه ها,خانه هایی با تهویه ی نامناسب و پرورشگاه ها شیوع بیشتری دارد. در حالی که انجام واکسیناسیون علیه بیماری به شدت توصیه می شود اما مشاهده می شود که واکسیناسیون در کاهش شیوع بیماری موثر واقع نشده است.

تمامی رده های سنی گربه ها در معرض بیماری هستند ولی بچه گربه های کوچکتر از ۶ هفته بیشتر مستعد هستند.

تایید سلامت اختصاصی سگ

آدنوویروس

هپاتیت عفونی توسط آدنوویروس نوع ۱ ایجاد می شود. در یک حیوان بیمار، دمای بدن تا ۴۰-۴۱ درجه سانتی گراد افزایش می یابد. سگ بی حال می شود، از خوردن غذا امتناع می کند، تشنگی ظاهر می شود، اسهال و استفراغ مشاهده می شود، ادرار قهوه ای تیره است. اغلب، با هپاتیت عفونی، کدر شدن سفید یا مایل به قرنیه چشم وجود دارد – کراتیت… متاسفانه هپاتیت عفونی اغلب در سگ های جوان کشنده است. بنابراین، در اولین علائم بیماری، حیوان باید تحت مراقبت دامپزشکی قرار گیرد.

عفونت آدنوویروس در سگ ها، عامل ایجاد کننده آن آدنوویروس نوع دوم است، در یک حیوان بیمار خود را به شکل سرفه خشک، ترشحات بینی و کاهش وزن نشان می دهد.

علامت مشخصه آدنوویروس سرفه طولانی مدت است که به استفراغ یا آروغ زدن تبدیل می شود. در سمع، خس خس سینه در ریه ها، بزرگ شدن غدد لنفاوی ذکر می شود. دمای بدن طبیعی است.

لشمانیا

لشمانیا سرده ای است از تک یاخته تریپانوزوماتید و عامل بیماری انگلی لشمانیوز. عامل انتشار بیماری لشمانیوز حشره ای به نام پشه خاکی است. میزبانان این انگل به طور عمومی مهره داران و به طور ویژه سگ سانان هستند.