آشنایی با میکروچیپ و موارد مورد تایید

روشهای سنتی و قدیمی جهت شناسایی حیوانات شامل پلاك های الصاقی، خالكوبی و علامت گذاری بود كه این روش ها معایب بسیار زیادی داشت. در دو دهه اخیر تكنولوژی میكروچیپ تغییر عظیمی را در سیستم های شناسایی ایجاد نموده و بعنوان یك اساس شناسایی مكانیزه در جهان مطرح شده است. این تكنولوژی بر اساس شناسایی توسط امواج رادیویی استوار بوده و بدون نظارت و تفسیرهای نظری و شخصی انجام می پذیرد.

میکروچیپ چیست؟
میكروچیپ به اندازه یك دانه برنج بوده كه عاری از هر گونه منبع الكتریكی می باشد. میكروچیپ در زیر پوست جاندار كاشته می شود، بطوریكه این عمل كاشت نظیر واكسیناسیون بوده و بسیار ساده و بدون درد انجام می پذیرد. هر میكروچیپ دارای یك كد اختصاصی بوده كه در زمان ساخت توسط اشعه لیزر طراحی می گردد. این كدها غیر قابل تغییر و یا جایگزینی بوده و در تمام مراحل حیات جاندار به عنوان عامل دقیق شناسایی استفاده می شود. میكروچیپ در داخل محفظه شیشه ای كه قابلیت تطابق با بافت زنده موجود را دارد قرار می گیرد. این محفظه از ایجاد واكنش های ایمنی جاندار جلوگیری می نماید. لذا میكروچیپ تا انتهای عمر جاندار در بدن، بدون هیچ گونه عارضه ای باقی می ماند. دستگاه اسکنر، میكروچیپ را توسط امواج رادیویی فعال نموده و امواج برگشتی به دستگاه، كد اختصاصی میكروچیپ را تعیین می نماید.

مشخصات میکروچیپ بر اساس اطلاعات مرکز RIPE مطابق با استاندارد ISO 3166 می باشد و درج کد سه رقمی 364 (مختص ایران) برای کاشت میکروچیپ مورد تایید نظام دامپزشکی است. بعد از کاشت میکروچیپ می بایست صحت کارکرد میکروچیپ توسط دستگاه اسکنر مخصوص آن کنترل گردد. کلیه کمپانی های فروشنده میکروچیپ باید دارای استاندارد بین المللی   ISO 11784/11785 FDX-B و گواهینامه از کمیته بین المللی رکورد (ICAR) باشند.

تاریخچه و نکاتی در مورد میکروچیپ

تاریخچه:

USDA تائیديه استفاده از میكروچیپ قابل تزریق را در جانداران صادر كرده و در همان سال نیز سازمان FDA استاندارد اختصاصی محل كاشت میكروچیپ در هر جاندار را تعیین نمود. در سال ٢٠٠١ میلادی نیز كمیته بین المللی ثبت حیوانات پس از آزمایشات اختصاصی، تائیدیه قانونی استفاده از این سیستم را اعلام نمودند. همچنین میكروچیپ ها تحت استاندارد های جهانی ٩٠٠١ ISO طراحی و ساخته می شوند. در ایران نیز در سال ١٣٨٢ سازمان دامپزشكی كشور پس از بررسی و مطالعه این تكنولوژی تائیدیه علمی و فنی را اعلام نمود.

در حال حاضر این سیستم به طور وسیعی در كشورهای مختلف جهان نظیر آمریكای شمالی، آمریكای جنوبی، اروپا، آسیا، استرالیا، اقیانوسیه، آفریقا و خاور میانه استفاده می شود.

نکات:

ميكروچيپ عاری از باطری بوده و به منبع الكتريكی متصل نمی باشد. همچنين اجزا ميكروچيپ قابليت تعويض و يا جداشوندگی ندارد و طوری طراحی شده است كه تا انتهای عمر جاندار مورد استفاده قرار می گيرد و عمر نامحدود دارد.

ميكروچيپ بسيار ريز و دارای قابليت تطابق با بافت زنده جاندار می باشد. بنابراين امكان ايجاد حساسيت و يا واكنشهای ايمنی وجود ندارد. هنگامی كه عمل كاشت بدرستی انجام گرفت، بافت زنده جاندار يك لايه نازك از بافت همبند را بدور ميكروچيپ ايجاد كرده و آن را در محل كاشت ثابت و محفوظ نگه می دارد و امكان حركت ميكروچيپ در طول حيات جاندار وجود ندارد

زمان كاشت ميكروچيپ بسته به نوع جاندار متفاوت می باشد به طور مثال در سگ و گربه بين ٥ تا ٨ هفتگی می باشد.

افزایش امکان بازگشت حیوانات گمشده

قطعا تزریق میکروچیپ احتمال بازگشت مجدد حیوان خانگی به صاحب خود را افزایش می‌دهد. مطالعه بر روی بیش از 7700 حیوان ولگرد در پناهگاه‌های حیوانات نشان داد که سگ‌های بدون ریز تراشه در 21.9 درصد مواقع به صاحبانشان بازگردانده می‌شدند، در حالی که سگ‌های ریزتراشه‌دار در 52.2 درصد مواقع به صاحبانشان بازگردانده می‌شدند. گربه‌های بدون ریز تراشه تنها در 1.8 درصد مواقع با صاحبان خود دوباره دیدار می‌کنند. در حالی که گربه‌های میکروچیپ‌دار در 38.5 درصد مواقع به خانه برمی‌گردند.

الزام کاشت میکروچیپ توسط دامپزشک

به دلیل اینکه اصطلاح تزریق برای انجام این عمل استفاده می‌شود، به نظر می‌رسد یک روش ساده برای کاشت ریزتراشه در حیوانات خانگی وجود دارد. برخی از افراد تصور می‌کنند که خودشان قادر به تزریق میکروچیپ به زیر پوست حیوان خانگی هستند. لازم است بدانید، اگرچه شبیه یک تزریق ساده به نظر می‌رسد، اما بسیار مهم است که ریز تراشه به درستی کاشته شود. استفاده از نیروی بیش از حد، قرار دادن سوزن در عمق بیش از حد پوست یا قرار دادن آن در مکان نامناسب نه تنها می‌تواند تشخیص یا خواندن ریزتراشه را در آینده دشوار کند، بلکه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تهدید کننده زندگی برای حیوان خانگی شما شود. ریزتراشه‌ها باید واقعاً تحت نظارت دامپزشک کاشته شوند، زیرا دامپزشکان می‌دانند ریزتراشه‌ها باید دقیقا در کجا قرار گیرند، چگونه آن‌ها را قرار دهند و چگونه علائم یک مشکل را تشخیص دهند و در صورت بروز آن، آن را درمان کنند.

منطقه 1
منطقه 2
منطقه 3