Magazine Breeds Dog German Shepherd 5

ژرمن شپرد

(زمان مطالعه 12/5 دقیقه)

سگ ژرمن شپرد یکی از معروف ترین نژادها در ایران می باشد (به دلایل خوبی) . سگی با هوش و قابل استفاده در کار که فداکاری و شجاعتش بی همتاست . به طور شگفت انگیزی همه فن حریف بوده و سرآمد در بیشتر کارهایی که برای انجام آن تمرین داده شده است . مانند راهنما و همیار برای معلولین ، پلیس و سرویس های نظامی ، تیر اندازی ، جست و جو و نجات ، کشف مواد ، رقابت های فرمان برداری و در آخر دوستی وفادار است .

این نژاد که همچنین به عنوان Alsatian در بریتانیای کبیر و بخش هایی از اروپا شناخته می شود در لیست 10 نژاد برتر آمریکا قرار داشته و احتمالاً یکی از شناخته شده ترین نژادها در جهان است . ژرمن شپرد قسمتی از شهرت خود را مدیون توله سگی کوچک است که پرورش یافته اقامتگاه سگ ها در فرانسه بود و توسط گلوله زخمی شد . او در خلال جنگ جهانی اول توسط سرجوخه Lee Duncan نجات یافت . در پایان جنگ Duncan توله سگ را به زادگاه خود در لس آنجلس آورد ، او را تمرین داد و به یکی از معروف ترین سگ ها در نمایش به نام Rin Tin Tin تبدیل کرد . Rin Tin Tin بعد از آن در ده ها فیلم حضور یافت و در زمان اوج خود 10000 نامه طرفدار در هفته دریافت می کرد .

ژرمن شپرد کارهای زیادی به جز ستاره فیلم بودن انجام می دهد . راهنمایی افراد نابینا ، تعقیب مجرمین ، بو کشیدن مواد غیر قانونی ، خدمت در ارتش ، ملاقات بیماران و سگ گله بودن تنها برخی از کارهایی است که این نژاد همه فن حریف انجام می دهد . ژرمن شپرد ممکن است تجسم بعضی از بهترین خصلت های سگ ها باشد اما مناسب هر کس نیست . اصالتاً نژادی جهت گله داری در تمام روز می باشد . این سگ با انرژی بالا ، نیازمند فعالیت و تمرین بسیار است که بدون آن احتمالاً از خود کسالت بروز می دهد و دچار استیصال می شود ، آن هم به نحوی که اصلاً دوست ندارید مانند پارس کردن و جویدن اشیاء . این نژاد همچنین گوشه گیر است و بعضی وقت ها طبیعت شکاک او برای سگ نگهبان عالی است ولی نه به عنوان سگ خانواده که به استقبال مهمانان می رود . اما اگر شما از زمانی که توله سگ است آدم ها و مکان های مختلف زیادی را به ژرمن شپرد نشان دهید ، می تواند مردم و شرایط را قدم به قدم درک کند .

نکات مهم

ژرمن شپردها اگر که شما به دفعات از خانه خارج می شوید و یا به مدت طولانی خارج از خانه هستید ، نژاد مناسب شمانیستند . وقتی تنها بمانند مضطرب یا کسل می شوند و احتمالاً نگرانی خود را به نحوی بروز می دهند که دوست ندارید مانند پارس کردن ، جویدن یا حفر کردن .

ژرمن شپرد سگ فعال و با هوشی است . باید همیشه مشغول یادگیری ، بازی کردن و کار نگه داشته شود . تمرین روزانه چه فیزیکی (مانند دویدن و بازی با بشقاب پرنده) و چه ذهنی (مانند دوره کردن تمرین) الزامی است .

ژرمن شپردها می توانند گوشه گیر و مشکوک به غریبه ها باشند . برای تربیت یک سگ اجتماعی و خوش رفتار به توله ژرمن شپرد خود تجربیات ، مکان ها و افراد بسیاری را نشان دهید . آموختن فرمان برداری که با آموزش توله سگ ها آغاز می شود ، برای عادت کردن به مردم و سگ های دیگر به اندازه یادگیری اصول خوی سگی مهم است .

این سگ ها مو می ریزند ، مو می ریزند ، مو می ریزند … و در حقیقت به ” ژرمن مو ریز ” مشهور اند . موهای آن ها را چند بار در هفته برس بزنید و یک جارو برقی خوب بخرید ! (بهش نیاز دارید)

آموزش انتخاب مکان امن نه فقط روش شگفت انگیزی برای آموزش در منزل برای توله سگ ها است ، بلکه به یادگیری شاد و آرام بودن در زمانی که از صاحبشان جدا می شوند کمک می کند . این امر به خصوص برای ژرمن شپرد که بعضی اوقات از اضطراب جدایی رنج می برد و یا دچار اضطراب شدید در تنهایی است ، مهم می باشد .

این سگ به عنوان سگ نگهبان عالی مشهور است . اما ژرمن شپرد را نباید هیچ وقت فقط برای نگهبانی ساکن به زنجیر بسته و یا افسار زد . با هیچ سگی نباید این کار را کرد . این کار باعث کسالت و پرخاشگری می شود . ژرمن شپرد شاد ترین زندگی را در خانه با خانواده دارد ، ولی با دسترسی به یک حیاط محصور بزرگ تا بتواند انرژی ذاتی خود را نیز تخلیه کند .

سایز

نرها در حالت ایستاده از 61 cm تا 66 cm

ماده ها در حالت ایستاده از 56 cm تا 61 cm

وزن بازه ای از 34 kg تا 43 kg

شخصیت

شخصیت ژرمن شپرد گوشه گیر است ولی معمولاً پرخاشگر نیست . یک سگ خود دار که فوراً دوست پیدا نمی کند ، ولی وقتی دوست شد به شدت وفادار می ماند . با خانواده اش مهربان بوده و سخت گیر نیست ولی وقتی تهدید شود می تواند قوی و محافظ باشد و به سگ نگهبانی عالی تبدیل می شود .

این نژاد آموزش پذیر و بسیار با هوش با داشتن کاری برای انجام (هر کاری) رشد می کند . ژرمن شپرد می تواند تقریباً برای انجام هر کاری آموزش ببیند . از اخطار به اشخاص کر تا زدن زنگ در یا حتی بو کشیدن قربانیان در بهمن مانده . چیزی که اون در انجامش ناتوان است تنها ماندن برای مدت زمان طولانی است . بدون همراهی ای که نیاز دارد (مانند تمرین و شانس به کارگیری هوش در کاری) افسرده و کسل می شود . ژرمن شپردی که تمرین نمی کند و توسط خانواده نادیده گرفته می شود ، احتمالاً انرژی سرکوب شده را در راهی که دوست ندارید مانند پارس کردن و جویدن صرف می کند .

مانند تمام سگ ها ژرمن شپرد به اجتماعی شدن زود هنگام و دیدن بسیاری از افراد ، علامت ها ، صداها و تجربیات ، در زمان جوانی نیازمند است . اجتماعی شدن به اطمینان از اینکه توله سگ ژرمن شپرد شما به عنوان یک سگ دارای مهارت های متعدد بار بیاید ، کمک می کند .

سلامت

ژرمن شپرد عموماً سالم می باشد ولی مانند تمام نژادها ، آن ها مستعد وضعیت سلامتی خاصی هستند . نه اینکه تمام ژرمن شپردها دچار هر کدام از این موارد می شوند ، بلکه آگاهی از آن ها در صورت در نظر داشتن این نژاد مهم است .

در مورد ژرمن شپردها خوب است برای موارد ذکر شده زیر آماده باشید :

Hip Dysplasia

Elbow Dysplasia

Gastric Dilatation – Volvulus

Degenerative Myelopathy

Exocrine Pancreatic Insufficiency

Allergies

مراقبت

ژرمن شپرد برای فعالیت ساخته شده است . این بدین معنی است که انرژی زیادی داشته که نیاز دارد با تمرین روزانه آن را تخلیه کند . همچنین نباید به مدت طولانی در خانه تنها بماند . این نژاد محتاج تمرین فیزیکی و ذهنی است .

مانند خیلی از نژادهای نگهبان گله ، ژرمن شپردها پارس می کنند . پارس کردن لزوماً مشکل نیست ولی در صورتی که سگ دچار کسالت شود ، به مشکل تبدیل می شود . یادگیری فرمان ” ساکت ” باید بخشی از آموزش فرمان برداری هر ژرمن شپردی باشد . ژرمن شپردها جویدن را دوست دارند و آرواره های قوی آن ها می تواند همه چیز را از بین ببرد . اگر آن ها چیز اشتباهی برای جویدن انتخاب کنند ممکن است به دندان های خود آسیب زده و یا چیزی را ببلعند که آن ها را مریض کند و حتی باعث خفگی شود . با در اختیار قرار دادن اسباب بازی های ایمن مناسب جویدن و یا استخوان هایی که سگ شما می تواند وقتی شما با او بازی نمی کنید  با آن خودش را سرگرم کند ، سگ و اموال خود را حفظ کنید .

تغذیه

مصرف روزانه بین 3 تا 4 فنجان از غذای خشک با کیفیت در دو وعده توصیه می شود .

توجه ؛ میزان خوراک سگ بالغ شما به اندازه ، سن ، ساختار بدن ، متابولیسم و میزان فعالیت او بستگی دارد .میزان نیاز سگ ها به غذا درست مثل انسان ها ، یکسان نیست . تقریباً مشخص است که سگی با فعالیت بالا به غذای بیشتری نسبت به سگی که جلوی تلویزیون لم می دهد ، نیاز دارد . کیفیت غذای سگ نیز تفاوت ایجاد می کند . اگر غذا مغذی باشد ، باید به اندازه نرمال مصرف شود ولی اگر مغذی نباشد مجبورید تمام بسته را در ظرف غذای او خالی کنید !

اگر سگ شما اضافه وزن پیدا کرد ، از مقدار غذا کاسته و در صورتی که لاغر به نظر می رسد اندکی اضافه کنید . شما می توانید با استفاده از سنجش به کمک دست ، اضافه وزن ژرمن شپرد خود را تشخیص دهید . دست خود را روی بدن سگ قرار داده به طوری که شصت در امتداد ستون فقرات و انگشتان به سمت پایین باشد . شما باید بتوانید دنده ها را زیر یک لایه از عضله احساس کنید . اگر بتوانید دنده ها را ببینید خیلی لاغر است و اگر دنده ها زیر انباشته ای از چربی غیر قابل تشخیص باشند سگ شما نیاز به رژیم دارد .

شما به مراقبت ویژه در تغذیه و ورزش کردن توله سگ ژرمن شپرد نیاز خواهید داشت . باید در نظر داشت رشد بسیار سریع ژرمن شپردها در سن 4 تا 7 ماهگی ، آن ها را مستعد بیماری استخوان می کند . آن ها با رژیم با کیفیت و کم کالری (%22 تا %24 پروتئین و %12 تا %15 چربی) از رشد خیلی سریع حفظ می شوند .

اجازه ندهید توله سگ ژرمن شما روی سطوح سخت مانند آسفالت و سنگ فرش بدود ، بپرد و یا بازی کند تا زمانی که حداقل 2 ساله شده و مفاصلش کامل شکل گرفته باشد . برای توله سگ بازی روی چمن مناسب است . در هر حال چابکی توله سگ با پرش هایی به ارتفاع 2.5 سانتی متر ایرادی ندارد .

اضافه وزن ژرمن شپرد شما و اجازه دادن به افزایش وزن بیشتر می تواند باعث مشکلات مفاصل و یا بیماری های دیگر شود . تشویقی ها را محدود کرده ، سگ را فعال نگه داشته و وعده های غذایی متعادل را ترجیحاً در زمان محدود و مشخص به جای قابل دسترس بودن در تمام روز ، سرو کنید .

پوشش رنگی و تمیز و آراسته کردن

ژرمن شپرد که اصالتاً یک سگ گله می باشد در آب و هوای بد ، پوشش با موهای متوسط و تراکم بالا ، به خوبی از او در برابر باران و برف حفاظت کرده و در مقابل جذب پلیسه و کثیفی مقاوم است .

نوع پوشش ژرمن شپرد به گوناگونی رنگ آن است . بعضی از ژرمن شپردها دارای موی بلند می باشند . هر چند ژرمن شپرد ایده آل دارای پوشش متراکم با موی متوسط است . پوشش بیرونی ، موهایی صاف و متراکم است که در نزدیکی بدن خوابیده و بعضی اوقات مواج و زبر می شود .

پوشش شامل رنگ ها و طرح های مختلفی مانند مشکی ، مشکی و کرم ، مشکی و قرمز ، مشکی و نقره ای ، مشکی و برنزه ، آبی ، خاکستری ، جگری ، قیرگون و سفید می باشد . البته برخی منابع سفید را جزئی از نژاد ژرمن شپرد نمی دانند .

بعضی وقت ها به طنز می گویند ” ژرمن مو ریز ” به طوری که در تمام طول سال ریزش مو دارد و معمولاً موهای زیادی را دو بار در سال ، مانند طوفان برف ، به یک باره از دست می دهند . اگر شما ژرمن شپرد می خواهید برای دیدن مو روی لباس ، مبل سفید و تقریباً تمام خانه آماده باشید . هیچ راه حل جادویی برای ریزش مو وجود ندارد . آن را بپذیرید . هر چند برس زدن 2 تا 3 بار در هفته باعث می شود که بیشتر موها به جای پخش شدن در خانه شما ، با برس جدا شوند و البته همیشه یک جارو برقی قوی لازم است !

حمام کردن سگ اغلب چربی روی پوشش که آن را سلامت نگه می دارد را از بین می برد . پس فقط زمانی او را حمام ببرید که واقعاً به آن نیاز داشته باشد . بر خلاف شهرت بد به ریزش مو ، نگهداری از ژرمن شپرد نسبتاً تمیز و بدون بو خواهد بود . ناخن ها یک بار در ماه نیاز به مراقبت دارند و گوش ها باید یک بار در هفته برای کثیفی ، قرمز بودن یا یک بوی بد که می تواند نشانه عفونت باشد ، چک شوند و سپس به صورت هفتگی به وسیله گوش پاک کن و با احتیاط تمیز شوند . تمیز کننده و بالانس کننده PH گوش از بروز مشکلات جلوگیری می کند .

ژرمن شپرد عاشق جویدن است و این عادت ، به تمیز ماندن دندان هایش کمک می کند . با جویدن اسباب بازی ایمن و قوی یا استخوان های جویدنی ، آن ها با جرم ساخته شده مخصوصاً روی دندان های آسیاب مبارزه می کنند . مسواک زدن با یک مسواک نرم و خمیر دندان مخصوص سگ ها ، دندان ها و لثه ها را در حالت خوبی نگه می دارد .

کودکان و دیگر حیوانات خانگی

اگر او به خوبی آموزش دیده و مخصوصاً به عنوان توله سگ در معرض تعداد زیادی از کودکان قرار گرفته باشد ، ژرمن شپرد همنشین عالی برای کودکان است . در حقیقت بعضی می گویند او مثل رابطه ی بین یک پرستار بچه و یک پلیس ، هم با  وقار و هم محافظ کودکان در خانواده می باشد .

او سگ بزرگی است و به این خاطر به اشتباه می تواند به نوزاد یا بچه ی کوچک ضربه ای وارد کند . بر اساس ذات تودارش ، برای کودکانی که نمی شناسد ، دوستانه دم تکان نمی دهد ، اما معمولاً قابل اطمینان است . ژرمن شپرد همچنین می تواند در آرامش با دیگر سگ ها و حیوانات خانگی ، به شرطی که در زمان بچگی آموزش دیده باشد ، زندگی کند . معرفی یک ژرمن شپرد بالغ به اهالی خانه ای با دیگر حیوانات خانگی ، در صورتی که سگ از قبل با دیگر سگ ها و گربه ها در ارتباط نبوده باشد ، می تواند سخت تر باشد .

مجموع 0 رأی
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب‌ها:, ,

نظر خود را بگذار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت
X
آواتار موبایل
منوی اصلی x