تمیز و آراسته کردن خوکچه هندی
Magazine Keeping Guinea Pig Grooming 1

تمیز و آراسته کردن خوکچه هندی

(زمان مطالعه ۶/۵ دقیقه)

خوکچه های هندی دوست داشتنی هستند ، شخصیت کاملی داشته و به طور متوسط بین ۷ تا ۹ سال زندگی می کنند . بر خلاف دیگر حیوانات خانگی مانند سگ ها ، گربه ها یا خرگوش ها ، خوکچه های هندی معمولاً کمترین نیاز را به تمیزی و آراستن داشته و واقعاً مراقبت از آن ها راحت است . به همین دلیل خوکچه های هندی حیوانات خانگی عالی برای خانواده های دارای کودکان یا بچه های کمی بزرگتر بوده و حتی برای افرادی که تنها زندگی می کنند مناسب هستند . مراقبت از آن ها به عنوان حیوان خانگی راحت بوده و همین آن ها را برای چندین سال به همنشین شگفت انگیزی تبدیل می کند .

تمیز و آراسته کردن خوکچه های هندی شامل اصلاح ناخن ، برس کشیدن پوشش و به ندرت حمام کردن می باشد . بیشتر صاحبان خوکچه های هندی متوجه شده اند که با اندکی آموزش می توانند تمیز و آراسته کردن آن ها را در خانه یاد بگیرند . این که چند وقت یک بار نیاز به تمیز و آراسته کردن دارند و صاحبان خوکچه های هندی باید چه چیز هایی را برای راحت تر انجام شدن این کار بدانند ، مواردی است که در زیر با چند اشاره پایه برای صاحبان خوکچه ها بیان شده است .

اصلاح ناخن

تمام خوکچه های هندی نیاز دارند که ناخن های آن ها به صورت دوره ای معمولاً هر ماه یا ۲ ماه یک بار اصلاح شود . فواصل اصلاح به مواردی مانند سن ، رژیم غذایی ، بستر قفس و سطح فعالیت خوکچه های هندی بستگی دارد . ناخن های خوکچه های هندی جوان تر معمولاً سریع تر از مسن ها رشد می کند و همین طور آن هایی که با رژیم غذایی متعادل تغذیه می شوند معمولاً رشد ناخن آن ها سریع تر است . خوکچه های هندی با فعالیت بیشتر معمولاً ناخن هایشان بسیار سریع تر از حیوانات خانگی غیر متحرک فرسوده می شود ، مخصوصاً اگر آن ها به جای صرف وقتشان روی تخت خواب نرم مشغول راه رفتن بر روی سطوح سخت باشند .

ناخن های خوکچه های هندی ممکن است با استفاده از کوتاه کننده های سایز متوسط ناخن گربه ها یا قیچی هایی که شبیه به قیچی باغبانی و یا مدل هایی مانند گیوتین می باشند اصلاح شود . اگر برای این کار دو نفر در دسترس می باشند یک نفر می تواند با ملایمت حیوان را نزدیک بدن خود نگه دارد به نحوی که یک دست خود را زیر سینه و شکم او گرفته و پاهای او آویزان نباشند و شخص دیگر ناخن ها را کوتاه کند . اگر می خواهید این کار را به تنهایی انجام دهید می توانید خوکچه هندی را به آرامی در حوله بپیچید و به سبک فوتبال آمریکایی زیر بغل بگیرید که با این کار هر دو دست شما برای کوتاه کردن ناخن ها آزاد می شود .

در هر اقدام فقط یک ناخن را کوتاه کنید . مراقب باشید تا بیش از حد به تأمین کننده خون ناخن یا قسمت جاندار آن که معمولاً به صورت یک خط قرمز در پایه ناخن دیده می شود نزدیک نشوید . کوتاه کننده باید در محلی دقیقاً پایین خط قرمز قرار بگیرد تا باعث خونریزی نشود . اگر قسمت جاندار به صورت تصادفی بریده شد و ناخن خونریزی کرد پودر بند آوردن خون یا مداد خون بند که هر دو در پت شاپ ها یا داروخانه ها در دسترس می باشند می تواند بر روی ناخن آسیب دیده به کار رفته تا خونریزی را متوقف کند . اگر خونریزی متوقف نشد با یک حوله کاغذی به آرامی برای چند دقیقه قسمت بریده شده را فشار دهید تا در نهایت خونریزی متوقف شود .

بعضی خوکچه های هندی در ابتدا ممکن است هر بار فقط تحمل کوتاه کردن چند ناخن را داشته باشند . اگر خوکچه هندی شما در خلال کوتاه کردن ناخن داد و بیداد کرد و یا مضطرب شد بهتر است کار را متوقف کنید و بعداً ادامه دهید . بیشتر خوکچه های هندی اگر حواسشان به غذای محبوب خود پرت شده باشد کوتاه کردن ناخن را تحمل خواهند کرد . عموماً وقتی با تشویقی خوشمزه با آن ها بازی می شود در طول زمان به کوتاه کردن ناخن عادت خواهند کرد و در نهایت آرام نشستن برای این کار را یاد خواهند گرفت . صاحبان خوکچه های هندی می توانند حیوانات خانگی خود را به کوتاه کردن ناخن به راحتی با یکی کردن لمس انگشتان آن ها و نشان دادن کوتاه کننده و چشیدن تشویقی خوشمزه عادت بدهند . در نهایت وقتی آن ها کوتاه کننده ناخن را می بینند انتظار تشویقی دارند و از دیدن آن آزرده نمی شوند .

برس کشیدن پوشش

معمولاً خوکچه های هندی به هفته ای یک یا دو بار برس کشیدن نیاز داشته تا ریزش مو به حداقل برسد . برس کشیدن همچنین به صاحبان این امکان را می دهد تا پوست حیوانات خانگی خود را برای انگل ها (مانند کنه ها و شپش ها) ، توده یا پوسته پوسته شدن باز بینی کنند که البته همه آن ها رفتن به دامپزشکی را سبب می شود .

نژادهایی که پوشش خیلی کوتاهی دارند مانند رکس یا هیمالین ، معمولاً به برس کشیدن بیش از یک بار در هفته نیاز ندارند . نژادهای با موهای بلند تر و صاف مانند پروئی یا حبشی باید جهت حفاظت از در هم گوریده شدن هفته ای چند بار برس کشیده شوند .

شانه های با دندانه باریک حیوانات خانگی برای استفاده خوکچه های هندی بهترین است . برای موهای باریک شانه های با دندانه پهن ممکن است بی فایده باشند زیرا ممکن نیست که موهای نازک را بین دندانه های خود بگیرند . شانه های طراحی شده برای موهای خوکچه یا خرگوش در پت شاپ ها موجود است اما شانه های با دندانه باریک طراحی شده برای گربه ها هم می توانند به همان خوبی باشند .

حمام کردن

به طور کلی خوکچه های هندی نیاز به حمام ندارند مگر پوست یا موی آن ها با ادرار و مدفوع کثیف شده باشد . وقتی این اتفاق می افتد یک حمام ساده لازم است که می توانید قسمت انتهایی بدن آن ها را با شامپو در روشویی بشویید و به همراه یک حوله در لگن جهت جلوگیری از لیز خوردن آن ها آبکشی کنید ، این تمام چیزی است که نیاز دارید . نژادهای با موی بلندتر ممکن است بیشتر به حمام کردن پی در پی به دلیل راحت چرک و کثیف شدن مو های آن ها نیاز داشته باشند .

خوکچه های هندی معمولاً غوطه ور شدن در آب را دوست ندارند . بنابراین فقط ۲ تا ۵ سانتی متر آب گرم در روشویی به همراه شیر آب پاش جهت آبکشی شامپو به خوبی جواب گو است . صابون های غیر دارویی یا هر شامپوی ملایم مخصوص حیوانات خانگی تا زمانی که به طور کامل آبکشی شوند مناسب هستند . عموماً خشک کردن با حوله تنها چیزی است که بعد از حمام نیاز است . هر چند اگر خیلی سرد بود یک سشوار گرم که بر روی درجه کم تنظیم شده می تواند به سریع تر خشک شدن نژاد های مو بلند کمک کند .

مراقبت دندان

دندان های خوکچه های هندی ” باز ریشه ” هستند و پیوسته در سراسر عمرشان رشد می کنند . آن ها سطح دندان های خود را با جویدن علف های با فیبر بالا روزانه می فرسایند . آن ها همچنین هر روز به مکمل های ویتامین C برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه هایشان نیاز دارند .

دندان های آن ها به مسواک زدن در خانه یا تمیز کردن توسط دام پزشکان به صورت منظم نیاز ندارند . هر چند خوکچه های هندی ای که یونجه خشک نمی خورند و فقط پلت های خشک و ترد می خورند دندان هایشان به اندازه مناسبی فرسوده نمی شوند و اغلب ریشه دندان ها به صورت گیر افتاده ای رشد می کند مانند دندان عقل گیر افتاده در انسان ها که نتیجه آن درد در هنگام جویدن می باشد . سرازیر شدن آب دهان و اغلب کاهش اشتها علائمی در خوکچه های هندی است که نیازمند ملاقات با دامپزشک می باشد .

مجموع ۰ رأی
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?