حفظ آرامش در خانه هایی با چند گربه
Keeping 2-3

حفظ آرامش در خانه هایی با چند گربه

(زمان مطالعه ۵ دقیقه)

آیا شما با بیش از یک گربه زندگی می کنید و نمی توانید با این دوستانتان به خوبی وقت بگذرونید ؟ تا به حال کنجکاو شده اید که چرا گربه هایتان همدیگر را دوست ندارند ؟ دلایل خیلی متفاوتی برای اینکه چرا گربه ها با یکدیگر می جنگند ، وجود دارد . گاهی اوقات این واقعاً درست است که آن ها از یکدیگر خوششان نمی آید ولی خیلی مواقع دلایل دیگری وجود دارد . در اینجا نکاتی که ممکن است به گربه های شما کمک کند تا با آرامش بیشتری در کنار هم زندگی کنند ، ذکر شده است .

منابع کافی برای تمام گربه ها در خانه تان فراهم کنید . در نگاه اول ، این توصیه به نظر سطحی می رسد ولی آن چیزی که به نظر شما کافی می رسد ، ممکن است مورد نظر گربه شما نباشد .

-بیش از یک جایگاه غذا و آب برای گربه هایتان فراهم کنید . بعضی گربه ها ادعای مالکیت جایگاه غذا و آب را دارند . فرض کنید با چند گربه زندگی می کنید . واقعاً یکی از آن ها کنار ظرف غذا و آب دراز می کشد و اگر گربه های دیگر نزدیک بیایند به آن ها غرغر می کند . دیگری ، وقتی که غذا می خورد دراز می کشد و با بدنش غذا را می پوشاند و عملاً هر گربه دیگری را از سهیم کردن او در ظرف غذایش دور نگه می دارد . به نظر می رسد که او کاملاً دوست دارد که تنها غذا بخورد . تهیه تعداد کافی جایگاه غذا و آب می تواند به پیشگیری از دعوا بر سر غذا و آب کمک کند . اگر یکی از آن ها مشغول محافظت از یک ظرف باشد ، همیشه باقی ظروف در دسترس دیگر گربه ها می باشد .

-حداقل یک دستشویی برای هر گربه به علاوه یک عدد اضافی ، در خانه تان فراهم کنید . خیلی از گربه ها به راحتی از شریک شدن در دستشویی امتناع می کنند . اگر تعداد دستشویی ها به اندازه کافی نباشد ، نه تنها بین گربه ها درگیری به وجود می آید ، بلکه مشاهده رفتارهای نامطلوب ، مثلاً دستشویی کردن خارج از محیط باکس دستشویی از عواقب آن خواهد بود .

-اسکرچرهای زیادی برای گربه هایتان قرار دهید . اگر تعداد زیاد برایتان امکان ندارد ، حداقل یک عدد برای هر گربه تهیه کنید . فراموش نکنید که هم مدل افقی و هم عمودی را بگذارید چون بسیاری از گربه ها سلیقه مخصوص به خود دارند . همچنین می توانید جنس های مختلف را امتحان کنید . گربه ها از این اسکرچرها نه تنها به عنوان وسیله ای برای تیز کردن پنجه هایشان استفاده می کنند ، بلکه برای نشان دادن قلمروشان نیز کاربرد دارد .

-مطمئن باشید هر یک از گربه هایتان یک (حریم شخصی) برای مواقعی که به خاطر احساس شکست در حوادث عقب نشینی می کنند و یا صرفاً نیاز به خلوت کردن دارند ، برای خود مشخص کرده اند . کریرها (با در باز تا گربه تان بتواند هر موقع که می خواهد وارد یا خارج شود) و حتی جعبه های مقوایی می توانند خلوتگاه خوبی باشند . تهیه حداقل یک حریم خصوصی برای هر گربه ضروری است . از طرف دیگر ، گربه هایتان هرجور که بتوانند به خاطر داشتن بیشتر از یک حریم از شما قدردانی می کنند .

-اسباب بازی به تعداد کافی برای هر گربه فراهم کنید . اسباب بازی هایی را به صورت چرخشی بین گربه ها برای زنده نگه داشتن علاقه گربه تان در نظر داشته باشید .

از فضای عمودی خانه تان جهت فراهم کردن قلمرو بیشتر برای گربه هایتان استفاده کنید . گربه ها بالا رفتن و استراحت کردن روی نشیمنگاه هایی که در سطوح بالاتر قرار دارند را دوست دارند . بعضی از گربه ها دوست دارند که در آشپزخانه روی کابینت ها در فضای بین کابینت و سقف وقت زیادی بگذرانند . از آنجا می توانند پایین را نگاه کنند و همه اتاق را ببینند ، همچنین دید وسیع تری نسبت به اطراف خود دارند که احساس امنیت به آن ها می دهد .
تهیه نشیمنگاه ها برای گربه تان می تواند راحت باشد و اجازه دسترسی به بالای قفسه ها ، کابینت ها و سطوح مشابه دیگر خانه را به آن ها می دهد . همچنین نمونه های زیادی در بازار جهت تهیه پله ، نردبان ، نشیمنگاه و خانه برای گربه تان موجود است . برخی از آن ها مانند بسیاری از درخت های گربه ، ایستاده هستند و برخی دیگر مستقیماً به دیوار خانه تان وصل می شوند .
حداقل یک نشیمنگاه برای هر گربه در خانه تان قرار دهید . به گذاشتن یک یا دو عدد از آن ها نزدیک پنجره توجه کنید تا گربه هایتان بتوانند بیرون را تماشا کنند.

فعالیت های گربه هایتان را افزایش دهید . بسیاری از گربه های خانگی ما ، تمایل دارند تا کمتر از میزانی که برای آن ها خوب است فعالیت داشته باشند . کمبود ورزش می تواند موجب مشکلاتی مرتبط با وزن در بعضی گربه ها شود . برای دیگر گربه ها ، می تواند منجر به حبس انرژی شود که ارتباط مستقیم با دیگر گربه های خانه دارد . انجام بازی های تعاملی با گربه هایتان راه خوبی برای برقراری ارتباط با آن ها می باشد .

مشکلات پزشکی را برطرف کنید . اگر شما یک مرتبه شروع پرخاشگری بین گربه هایتان را که هیچ یک قبلاً نداشتند ، تجربه کردید ، احتمال وجود مشکلات پزشکی را در نظر بگیرید . درد و مریضی می تواند گربه ها را تندخو کند ، در چنین شرایطی انسان ها نیز بدخلقی می کنند . این بی حوصلگی ممکن است موجب حمله گربه به شما یا دوستانش بشود .

ابراز خشونت منحرف شده نیز می تواند علت جنگ بین گربه ها باشد . در بعضی موارد ، یک گربه ممکن است اعتراض خودش را به دیگران نشان دهد . در کل علت تحریک ممکن است به دیگر گربه ها ارتباطی نداشته باشد . به عنوان مثال ، یگ گربه ای به آراسته شدن اهمیت نمی دهد ، اصلاً دوست ندارد شانه شود و خیلی هم عصبانی می شود اگر کسی او را تمیز و آراسته کند . غیر از تکان دادن سریع دم خود ، اعتراض خود را به شکل دیگری به شما نشان نمی دهد . با این وجود ، وقتی این کار تمام می شود ، او دریغ نمی کند تا عصبانیتش را به هر گربه دیگری که در مجاورت او قرار می گیرد ، نشان دهد . برای جلوگیری از این ابراز خشونت منحرف شده ، می توانید با ترک گربه و تنها گذاشتن او در اتاق بعد از تمیز و آراسته کردن ، محیطی را آماده کرده تا او آرام شود .
در مورد یک گربه ، علت می تواند آراستن باشد . در مورد دیگر گربه ها ، ممکن است علت ، دیدن حیوانات دیگر بیرون از خانه و عدم دسترسی به بیرون باشد و یا کاملاً علت دیگری داشته باشد . گاهی اوقات ، تشخیص علت واقعی می تواند خیلی سخت باشد ، هرچند نتیجه (خشونت بین دو گربه تان) اغلب خیلی آشکار است .

Dr. Lorie Huston

مجموع ۰ رأی
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?