آموزش گاز نگرفتن به توله سگ
Magazine Training Training Puppies Not to Bite 1

آموزش گاز نگرفتن به توله سگ

(زمان مطالعه ۷ دقیقه)

اینکه یک توله سگ دست شما را گاز بگیرد یا از پاچه شلوار شما به عنوان اسباب بازی جویدنی استفاده کند با نمک است ولی صبر کنید ! آموختن اینکه چه چیزی برای گاز گرفتن مورد تأیید است در دوران بچگی مهم ترین آموزش برای توله سگ ها به حساب می آید . دهنی کردن و گاز گرفتن ، عادتی طبیعی برای تمامی توله سگ ها است ولی آیا وقتی که بزرگ می شوند باز هم گاز گرفتن دست شما و یا دست یک بچه ، با نمک می باشد ؟ خیر ؛ آسیب حاصل از گاز گرفتن سگ ها خوب نیست . توله سگ ها باید توسط افراد برای کنترل وسوسه رفتار گاز گرفتن خود بخصوص عادت به داشتن دهانی نرم در هنگام گاز گرفتن تصادفی کسی که قصد دادن یک اسباب بازی یا خوراکی را به او دارد آموزش ببینند . سپس آن ها باید برای کاهش تناوب به دهان گرفتن در زمان بچگی آموزش دیده تا در دوران جوانی و بزرگسالی به افراد و یا لباس آن ها در زمان بازی خود آسیب نزنند .

برنامه خلاصه شده زیر برای توله سگ ها تا حوالی سن ۱۸ هفتگی زمانی که آن ها هنوز دندان های کودکی خود را دارند و تاکنون کنترل گاز گرفتن بازی گوشانه خود را یاد نگرفته اند ، بسیار مناسب است . اگر توله سگ شما زیر ۶ ماه می باشد و خیلی محکم گاز نمی گیرد (از قبل تا حدودی به صورت خود جوش از گاز گرفتن خودداری می کند) هنوز هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد ولی برای سگ های بزرگتر از ۶ ماه که شما را گاز می گیرند لطفاً با آموزش دهنده حرفه ای سگ مشورت کنید .

برای این برنامه مهم است که تمامی افرادی که با سگ شما در تعامل هستند (تمامی کسانی که در خانه شما هستند و یا به ملاقات شما می آیند) از قوانین یکسانی پیروی کنند . کودکان باید از نزدیک نظارت شوند تا از اجرای قوانین توسط آن ها اطمینان حاصل کنید ! این برنامه توله سگ ها به سه مرحله زیر تقسیم می شود که می بایست به ترتیب پیگیری شود :

۱ – نه به گازهای دردناک

۲ – نه به فشار با دندان

۳ – نه به دهان گرفتن در کل

توله سگ ها معمولاً آموزش های خودداری از گاز گرفتن را به کمک تعامل با توله سگ های دیگر ارتقاء می دهند . وقتی یک توله سگ ، دیگری را سفت گاز می گیرد توله سگ دوم ناله شدیدی کرده و از ادامه بازی دست می کشد . به این ترتیب توله سگ اول یاد می گیرد که آنقدر سفت گاز نگیرد . با این تکنیک شما می توانید به صورت همزمان به آن ها آموزش دهید .

۱ – نه به گازهای دردناک

مانند مثال بالا شما به عنوان یک انسان باید مانند همتای توله سگ رفتار کرده و اجازه دهید که سگ شما متوجه اینکه شما را خیلی سفت گاز گرفته بشود . در فاز اول آموزش اگر توله سگ دهان یا دندان هایش را روی دست شما قرار داد و گاز نگرفت شما می توانید فوراً دهان او را به سمت اسباب بازی و یا تشویقی هدایت کنید ، اما اگر از فشار استفاده کرد (آن ها معمولاً این کار را خواهند کرد ، آن ها همه چیز را امتحان می کنند وقتی که جوان هستند) و در نتیجه شما درد را حس کردید و یا حتی بیشتر ، مانند توله سگ فقط به اندازه ای که توله سگ شما متوجه بشود ناله شدید کرده و سپس برای حدود یک دقیقه دور شوید و او را نادیده بگیرید .

سگ ها خیلی حساس هستند بنابراین تن و میزان ناله شدیدی که برای آموزش توله سگ خود نمایش می دهید مهم است . وقتی شما برای سگ خود ناله شدید می کنید و به نظر نمی رسد که متوجه شده باشد و یا فوراً بر می گردد تا شما را دوباره گاز بگیرد ، دفعه بعد سعی کنید با صدای بلندتری ناله کنید و زودتر از آنجا دور شوید . همان طور از اینکه سگ خود را خیلی نمی ترسانید مطمئن شوید . اگر توله سگ شما وقتی ناله شدید می کنید خود را جمع می کند و یا دمش را بین دو پای خود می برد ، شما احتمالاً با صدای بلند ناله کرده اید و دفعه بعد سعی کنید یواش تر ناله کنید . وقتی شما بعد از یک دقیقه نادیده گرفتن باز می گردید حتماً اسباب بازی برای گاز گرفتن به همراه داشته باشید . اگر اسباب بازی را گاز بگیرد خیلی خوب است و این رفتار خوب را با توجه زیاد و جایزه پاسخ گو باشید .

توجه : نادیده گرفتن به معنی نگاه نکردن به سگ خود می باشد و همچنین صحبت نکردن و یا لمس نکردن او ! اگر لازم باشد شما می توانید حتی اتاق را برای یک دقیقه ترک کنید تا بدین صورت شانسی برای بازی یا گاز گرفتن شما در حالی که او را نادیده می گیرید باقی نگذارید .

ممکن است برای گفتن یک ” نه ” خشمگین و یا حتی کنار زدن توله سگ خود وسوسه شوید ، هر چند این به نوعی توجه ، هر چند توجه منفی تعبیر می شود . توجه پاداش می باشد ! و شما حتی نمی خواهید که به یک رفتار نامطلوب جایزه بدهید .

۲ – نه به فشار با دندان

زمانی که سگ شما غیر قابل پذیرش بودن گاز گرفتن دردناک و اینکه نباید این کار را انجام دهد را یاد گرفته باشد ، شما می توانید پیش بروید و به او بیاموزید که هر فشاری از طرف دندان ها بر روی پوست غیر قابل پذیرش است . در این مورد ناله دردناک راه حل نیست . اگر توله سگ با دهان شما را گرفت و یا با دندان فشاری ایجاد کرد در هر صورت فوراً او را به سوی یک اسباب بازی هدایت کنید و یا حتی برای نادیده گرفتن او به مدت ۳۰ ثانیه از او دور شوید و سپس با اسباب بازی برای بازی مجدد باز گردید .

۳ – نه به دهان گرفتن در کل

زمانی که سگ شما یاد گرفته باشد که نباید دندان هایش با شما در تماس باشد شما می توانید پیش بروید و به او بیاموزید که هر نوع به دهان گرفتن شما یا لباس هایتان غیر قابل پذیرش است . این کار را به کمک متوقف کردن بازی یا توجه خود ، در زمانی که با دهان شما را می گیرد انجام دهید .  بر اساس سن و خلق و خوی توله سگ ، زمانی که مرحله سوم نیاز دارد از یک یا دو هفته تا چند ماه متغیر خواهد بود .

در این جا چند راهنمایی برای کمک به سرعت گرفتن این پروسه قابل ذکر است :

هرگز به سگ خود در واکنش به گاز گرفتن بازی گوشانه یا به دهان گرفتن آسیبی وارد نکنید (بینی یا هر قسمت دیگری از او) ، نه تنها انجام این کار ضروری نیست بلکه حتی احتمالاً او را به ادامه گاز گرفتن شما چه در حال بازی و یا در دفاع از خود ترغیب خواهد کرد .

تهیه اسباب بازی جویدنی مناسب یا استخوان ها را فراموش نکنید و آن ها را برای جویدن به او جایزه بدهید . با این روش سگ شما یاد خواهد گرفت جویدن اجسام غیر قابل پذیرش است اما در صورت نیاز به استفاده از دهان  ، جویدن اجسام دیگر قابل قبول است .

شما ممکن است استفاده از بازدارنده های چشایی (قابل تهیه در پت شاپ ها) بر روی دست ها یا روی لباس خود در خلال اجرای این برنامه را مفید بیابید . در ابتدا مطمئن شوید که این محصول واقعاً برای سگ شما بد مزه است (بعضی از سگ ها مزه بازدارنده های چشایی را دوست دارند) .

از اینکه توله سگ شما به لحاظ فیزیکی و ذهنی از تمرینات کافی برخوردار است مطمئن شوید . گاز گرفتن بازی گوشانه می تواند به خاطر کسالت از بیکاری و داشتن انرژی زیاد به وجود بیاید .

زمانی که سگ شما با موفقیت تمامی مراحل خودداری از گاز گرفتن را پشت سر گذاشت شما نیاز دارید تا از تداوم این رفتار خوب در طول زندگی سگ خود اطمینان حاصل کنید . بنابراین رسیدگی به دهان به صورت روزانه (دهان را باز کنید و دندان ها و زبان را تمیز کنید) مناسب بوده و جهت سهولت در انجام ، شما به صورت روزانه دندان ها را مسواک بزنید . عادتی عالی و پاداشی مناسب برای رفتار موقر سگ شما که در عین جایزه بودن مؤثر نیز می باشد .

مجموع ۰ رأی
۰

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?